Zada Agić je mlada djevojka koja ima 23 godine, po zanimaju je diplomirani pedagog, a trenutno je studentica na magistarskom studiju na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, odsjek za Pedagogiju. U nastavku teksta govoriti će o svom obrazovanju, svojim prvim poslovnim iskustvima, kao i novom projektu koji će zasigurno obogatiti život djece svih uzrasta kao i njihovih roditelja.
Kao vrlo mlada djevojka upisali ste studij pedadogije, šta je tada utjecalo na Vaš izbor i koji su bili Vaši ciljevi u to vrijeme?
Prije fakulteta sam uspješno završila srednju školu Gimnazija Obala – smjer pedagoško – psihološki gdje sam se već upoznala sa mnogim predmetima iz oblasti pedagogije i psihologije, i upravo to interesovanje je imalo uticaj na dalji izbor. Nakon završetka srednje škole, upisala sam vanredno Filozofski fakultet, kako bih mogla raditi neki posao, i već tada sam imala jasne ciljeve, što će dovesti do toga da pronađem prvi posao u vrtiću koji je imao sistem inkluzije, i to je bio početak moje borbe, put sazrijevanja, samostalnih odluka i izgrađivanja samopouzdanja.
Šta je za Vas predstavljao prvi posao koji ste ikada radili i kako Vam je isti pomogao u daljem životu?
Prvi posao me jako ojačao, i pomogao mi da izgradim mnoge vještine, posebno radeći sa djecom sa teškoćama u razvoju, što je zahtijevalo mnogo više učenja i upoznavanja. Nakon godinu dana, zaposlila sam se u drugi sektor organizovanja evenat-a za djecu i roditelje, zabavnih aktivnosti i kreativnih radionica, i kroz saradnju sa mnogim ljudima sam proširila mrežu poznanstava. Taj posao je bio jako dinamičan, gdje sam upoznala marketing i koordinacijske vještine, te sudjelovala u timskom radu. Nakon ovog posla sam uspješno diplomirala, i dobila titulu diplomiranog pedagoga. Samo nekoliko dana poslije sam se zaposlila na novom radnom mjestu, za koji sam iz radoznalosti aplicirala još prije mog diplomskog rada. To je bio jedan od najljepših perioda obzirom da sam dobila jednu ozbiljniju poziciju i vjetar u leđa koji je bio opravdan diplomom, a to je ‘’koordinator dječijih edukativnih radionica’’.
O svojim prvim samostalnim koracima i svom društvenom angažmanu…
Kroz rad i motivaciju koju sam imala od direktorice uspješno sam kreirala razvojni program za djecu, koji se sastojao od više kreativno-edukativnih sadržaja i izazivao je sreću najmlađih i zadovoljstvo kod roditelja. Nakon jednog perioda razmišljanja odučila da upišem magistarski studij, i nastavim balansirati poslovni i univerzitetski život, što će dovesti do pronalaska novog – sadašnjeg posla, u osnovnoj školi koji je prilika da učim od ljudi koji su profesionalci u svom poslu, poput izvora neiscrpnih znanja, i koji me jako podržavaju u mom sadašnjem radu. Član sam udruženja ‘’Srce puno osmijeha’’ s kojim volonterski provodim radionice u Mjedenici i na Pedijatrijskoj klinici. Sve vrijeme kroz studij i rad aktivno pratim seminare i događaje koji mogu proširiti moja znanja i vidike.
S obzirom na studij i sve druge obaveze koje je Vaš društveni angažman nosio sa sobom, kako ste uspjeli balansirati između posla, fakulteta i privatnog života?
Kao jako mlada, nezrela i bez iskustva sam ušla u poslovni svijet, i bilo je jako teških trenutaka, napraviti balans između posla, fakulteta i privatnog života. Sjećam se trenutaka kada sam spavala sa olovkom u ruci, jer sam došla jako kasno s posla, ili kada bi sve moje kolege odlazile na kafu, ja bih išla na posao. Međutim, imala sam jako veliku podršku porodice, profesora, asistenata i svojih bivših direktora, koji su mi olakšavali taj pritisak. Upravo svi ti trenuci su me izgradili kao bolju, produktivniju, i ojačali su moje sampouzdanje, da danas mogu ponosno pričati o tome, jer su da su korijeni učenja i sticanja iskustva gorki, ali su plodovi slatki.
O svom novom projektu koji i mi pomno pratimo…
Prije skoro mjesec dana sam pokrenula stranicu ‘’asr_edu’’ na kojoj planiram objavljivati pedagoško-edukativni rad i sadržaje za cijelu obitelj, i sve one koji imaju interesovanja prema tome. Također, vremenom svojim znanjem i iskustvom planiram pružati i pomoć u učenju i savladavanju prepreka pri tom procesu, koliko budem u mogućnosti. Nadam se da će moj rad i zalaganje biti primjer svim mladim ljudima kako trebaju imati ciljeve, vjerovati, biti uporni i ne odustajati od nastojanja da izgrade najbolju verziju sebe.
Pedagoško-edukativni sadržaj za cijelu porodicu, autorice Zade Agić – možete pronaći klikom označene riječi: