Novac nikome ne pada sa neba. Plata koju dobijemo na kraju mjeseca je zamjena za naše uloženo vrijeme, naš trud, naše znanje i umjeće. Da, slažem se, kod nas je stanje takvo, da obično iznos koji se dobije na kraju mjeseca nije proporcionalan svemu uloženom, već je osjetno manji, ali to treba da bude dodatan razlog da povedemo računa o tome kako ćemo svoj novac trošiti i da se potrudimo da uspostavimo kontrolu nad ličnim finansijama.
Kod uspostavljanja kontrole nad ličnim finansijama, prvi korak je da pratimo svoje potrošačko ponašanje. Treba da budemo svjesni na šta i kako novac trošimo. Posebnu pažnju, treba da obratimo na sitne, svakodnevne troškove, koje svi imamo i svi ih zanemarujemo, a obično, na kraju mjeseca, nismo svjesni koliko su nam novca izvukli. Savjet je da vodite pisanu evidenciju za svaki potrošeni euro (marku) tako što ćete u rokovniku zapisivati ili skinuti neku od aplikacija na svom telefonu koje će same za vas obaviti računanje i kategorizaciju svega potrošenog (npr. Spending ja koristim, ali ima i drugih dobrih aplikacija).
Sledeći korak, nakon što smo stekli jasan uvid u to kako i na šta trošimo novac, je da počnemo da planiramo mjesečnu potrošnju. Prvu stvar koju treba da uradimo nakon što primimo platu, je da odvojimo novac za fiksne troškove koje imamo tokom mjeseca kao što su: kirija, rate, računi i ostalo što plaćamo iz mjeseca u mjesec. Nakon toga, vidimo šta je ostalo od plate i potrudimo se da ostatak novca rasporedimo tako da traje cijeli mjesec. Ako ostaje malo, a kod velikog procenta ostaje, treba da vidimo šta dalje možemo da uradimo: da li možemo nekako da smanjimo fiksne troškove, da li možemo da smanjimo pretplatu za telefon, internet ili kablovsku, da li možemo naći drugi stan sa manjom mjesečnom kirijom I sl. Naravno, ukoliko postoji opcija za dodatnom zaradom te prilike nikako ne treba da propuštamo.
Ono čega treba da budemo svjesni je da svi puno vremena i energije odvajamo kako bismo zaradili novac, a malo ili nimalo kako bismo taj novac organizovali. Ako mi sami ne povedemo računa o trošenju i svom novcu, okruženje će nas samo navoditi da ga trošimo što više. Ovo, posebno, važi za ovaj period praznika kada nas sve uhvati novogodišnje raspoloženje, pa se ponašamo lagodnije i slobodnije sa novcem. Naravno, sve to dodatno pojačavaju novogodišnja sniženja i raspodaje koje predstavljaju posebnu vrstu zamke za naš budžet.
Čuvajte svoj novac, jer ste za njega sebe mnogo dali i potrošili. Kupujte stvari koje vam stvarno trebaju. Sniženja iskoristite ako od njih imate koristiti i ne fokusirajte se na iznos samog sniženja, već na iznos koji ćete potrošti, bez obzira kolika je cijena nekada bila. Uskaldite svoju potrošnju sa svojim mogućnostima i ne dozvolite da vas sredina i okruženja dovedu do zaduživanja i stanja u kome ste bez novca.