Kako je tekao Vaš razvojni put?
Uvijek sam voljela raditi. Počela sam s devetnaest godina, tijekom pohađanja fakulteta u Zagrebu. Diplomirala sam i magistrirala na marketing na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, a doktorirala sam na Filozofskom fakultetu. Ulagala sam u formalno obrazovanje, osobni i duhovni razvoj, radila na poslovima srednjeg menadžmenta u marketingu i prodaji. Nakon pozicije Voditeljice odnosa s klijentima u jednoj zagrebačkoj ageniji, odlučila sam pokrenuti vlastiti posao i 2001. godine otvorila obrt, koji je kasnije slijedom rasta i razvoja poslovanja postao Filaks d.o.o., tvrtka specijalizirana za poslovno savjetovanje i edukaciju. Vodila sam 15 generacija polaznika verificiranih programa u Poslovnom učilištu Filaks, predavala sam više kolegija na Visokom učilištu Algebra i uživala u radu sa studentima, a kroz radionice je prošlo više od 2.500 osoba. Područje interesa sada mi je spajanje poslovnog i osobnog razvoja kroz radionice, seminare, webinare, individualne konzultacije i poslovna umrežavanja žena.
Kako je nastala „baza sposobnih žena“?
Od 2001. godine bavim se organizacijom konferencija, do sada sam organizirala 17 većih skupova. Na takvim edukacijama 90% sudionika su žene, nekako je bilo prirodno da spojim dosadašnje iskustvo u radu sa ženama i povežemo se u bazu koja okuplja sposobne žene, spremne da pomognu drugima i podijele važne informacije. Drago mi je što su u Bazi sve redom pozitivne i ugodne žene, s kojima je lijepo dijeliti posao i život.
U Filaksu dosta pažnje posvećujete ličnom razvoju. Zašto je lični razvoj toliko važan i kako se nedostatak ličnog razvoja može odraziti na preduzetništvo?
Godinama su moje edukacije bile više fokusirane na struku, stjecanje novih znanja, no nakon nekog vremena sam zaključila da svi možemo imati jako puno informacija i saznanja, a da stjecanje vještina ovisi isključivo o našoj osobnosti, pristupu životu i stupnju svijesti. Od tada su sve edukacije spoj osobnog i poslovnog razvoja, s posebnim naglaskom na razvoj duhovne inteligencije, one suštinske koja se proučava tek posljednjih 15-ak godina. Za uspjeh u životu, samo 30% je važna stručnost. To samo znači da je itekako bitno kakva nam je osobnost i na koji način doživljavamo posao i život.
S obzirom na to da imate već više od 20 godina ikustva radeći na razvoju žena u poslovanju, možete li nam reći koje su to karakteristike jedne uspješne žene?
Uspjeh je teško definirati, jer svatko od nas bi trebao imati svoju definiciju. Moja je da je uspjeh privatna stvar, titraj u nama, osjećaj zanosa i spoznaja da baš sve možemo.
Koliko je u ženskom preduzetništvu prisutna „ženska solidarnost“? Koliko je imamo, treba li raditi više na tome?
Teško je govoriti o ženskoj solidarnosti kada vidimo da i unutar ženskih organizacija postoje različita previranja. Nadam se da ćemo kao društvo napredovati s vremenom i da ćemo shvatiti da smo veliki onoliko koliko možemo dati i koliko imamo viška energije za pomicanje vlastitih granica što automatski utječe na razvoj društva. Kaže se da prvo i jedino možemo mijenjati sebe pa je uvijek najbolje da svi krenemo tim putem.
Ko je Vaša najveća podrška?
U danima kada sam kretala u poduzetništvo, to je bila moja sada pokojna mama koja mi je tada rekla: „Ako možeš zaraditi njemu (misleći na tadašnjeg direktora), onda možeš zaraditi i sebi!“. Moja mama nije imala poduzetničko iskustvo, ali je vidjela moju želju i trud pa je ta rečenica meni značila preokret u životu. Nakon što je nema već 5 godina, još uvijek se sjetim njenih savjeta, jer mi je bila podrška u izazovnim situacijama i teškim vremenima. I sada kada u Zagrebu proživljavamo tešku situaciju s virusom i istovremeno s posljedicama potresa, sjetim se onoga što je često ponavljala: „Naoružaj se strpljenjem…“. Nekada nam jedino to preostaje…
Koji su Vaši planovi za budućnost?
U trenutku kada posao edukacije trpi zbog novonastale situacije, plan mi je ulagati u duhovni razvoj, posebno sada kada smo više u kućama, a manje smo operativno aktivni. Pročitat ću knjige koje su me čekale, razmislit ću o životu, vidjeti gdje sam i planirati dalje nove teme edukacija, jer vjerujem da ćemo kao društvo biti značajno drugačiji kada sve ovo završi. Neće se svi promijeniti, ali moje edukacije će biti namijenjene onima koji će biti spremni vratiti se sebi.