Priča o imunitetu vrlo je složena, no recept za njegov pravilan i snažan rad jednostavan je te podrazumijeva pravilnu prehranu i zdrav stil života, koji uključuje dovoljno sna i odmora te rekreativnu tjelesnu aktivnost.
Imunološki ili imunosni sustav organizma sastoji se od niza različitih stanica, tkiva i organa čija je osnovna zadaća zaštititi organizam od nepoznatih supstanci, odnosno antigena.
Nastanak imunosnog sustava kod djece
Imunitet se formira prije rođenja i to je urođeni, tzv. nespecifični imunološki odgovor, koji se smatra prvom linijom obrane našeg organizma. Već samim rođenjem dijete preuzima majčin mikrobiom koji nastanjuje njegov probavni i dišni sustav te kožu, a dojenjem nastavlja dobivati imunološka tijela i probiotike koji nadalje formiraju imunološki odgovor. Dolazeći u kontakt s vanjskim svijetom, dijete stječe tzv. specifični imunološki odgovor te stvara imunološka tijela koja brane organizam od točno određenih antigena.
Na rad imuniteta utječe čitav vanjski svijet, a u prvom redu podneblje u kojem se dijete rodilo i u kojem odrasta te hrana koju konzumira. Pravilan način prehrane i aktivan životni stil osnova su za razvoj i održavanje pravilnog i snažnog rada imunosnog sustava.
Na rad imuniteta utječe čitav vanjski svijet, a u prvom redu podneblje u kojem se dijete rodilo i u kojem odrasta te hrana koju konzumira.
Hrana za snažan imunosni sustav
Hrana sadrži hranjive tvari koje mogu izravno utjecati na rad imunosnog sustava. Vitamini, poput vitamina A, C, D, E i B-kompleksa te mineralnih tvari kao što je u prvom redu cink; selen i bakar djeluju na regulaciju rada imunosnog sustava. Vitamini i mineralne tvari neposrednim ili posrednim reakcijama djeluju na zaštitnu funkciju sluznica i kože te na stvaranje imunoloških stanica poput makrofaga, neutrofila i limfocita.
Što utječe na imunosni sustav?
Imunosni sustav neprestano je pod utjecajem okoline u kojoj se nalazimo. Svaka neravnoteža poput:
- nepravilne prehrane,
- nedovoljno sna,
- nedostatka ili prekomjerne tjelesne aktivnosti te
- izlaganja nepogodnim vremenskim uvjetima
stvara stres za naš organizam koji je tada podložan infekcijama i razvoju mnogih bolesti.
Hrana sadrži hranjive tvari koje mogu izravno utjecati na rad imunosnog sustava.
Snažan ili slab imunitet
Imunosni sustav na sve te promjene daje odgovor stvarajući određeni tip i količinu imunoloških stanica i molekula, što ga može okarakterizirati kao „dobar“ ili „loš“, „snažan“ ili „slab“ imunitet. S obzirom na to da moderna zapadnjačka kultura često podrazumijeva stalno izlaganje neuravnoteženom stilu života, imunološki odgovor često je nedovoljno snažan, pa čak i u potpunosti neprimjeren, a moguće su posljedice česte infekcije i bolesna stanja.
Pomoć imunosnom sustavu
Upravo iz tog razloga znanost je krenula u istraživanje prirodnih supstanci iz hrane i biljaka koje bi mogle dodatno poboljšati, odnosno modulirati rad imunosnog sustava, stoga se sve više govori o tvarima koje imaju imunomodulatorno djelovanje, tj. imunomodulatorima.
Pored vitamina i mineralnih tvari snažno imunomodulatorno djelovanje imaju i probiotici, polifenoli te tvari poput beta-glukana, ali i spojevi koji se nalaze u pojedinim biljnim vrstama poput mente, rodiole, crne bazge i drugih. Imunomodulatorno djelovanje podrazumijeva poticanje imunosnog sustava na proizvodnju imunskih ćelija (leukocita i limfocita), a s druge strane smanjivanje nepravilnog, odnosno autoimunog odgovora gdje imunosni sustav napada vlastite tjelesne stanice i tkiva.
Jedna od najispitivanijih imunomodulatornih tvari jesu beta-glukani.
Beta-glukani
Jedna od najispitivanijih imunomodulatornih tvari jesu beta-glukani. To su složeni ugljikohidrati koji su prirodno prisutni u kvascu i gljivama. Klinička ispitivanja pokazala su da je beta-glukan dobiven iz gljiva, posebno iz gljive bukovače, značajno snažnijeg terapeutskog djelovanja nego oni iz kvasca. Djelovanje beta-glukana najčešće se očituje u aktivaciji makrofaga, imunoloških stanica koje štite organizam od infekcija, no isto tako već je dugo poznato njegovo antitumorsko djelovanje. Čuvajte svoj imunitet kako bi on mogao čuvati vas!